Jdi na obsah Jdi na menu
 


9. kapitola Maura Morrighanová 1/2

5. 6. 2010

"To snad není pravda," řekla zamračená Hermiona, když spolu s Harrym a Dracem vešla do Velké síně. "Ta žena stále nemá hábit!"

Draco začal natahovat krk, aby se podíval. O chvíli později ztuhl v pohybu a tiše hvízdl mezi zuby.

To už i Harry spatřil novou učitelku. Byla těžko k přehlédnutí, jelikož byla jediná v místnosti oblečená... no, ne do hábitu, to v každém případě. Ale těžko mohl říct, že by na sobě měla mudlovské oblečení. Její kalhoty a blůza ze srnčí kůže byly přesně tak upnuté, jak Ron tvrdil, a obojí to bylo zdobeno korálky a třásněmi. Její světle kaštanové vlasy byly dost dlouhé na to, aby sahaly pod kyčle, a jejich pramínky byly spleteny něčím, co vypadalo jako primitivní amulety: malé kamínky, peří, kousky mušlí.

"Vypadá jako... jako... barbarka!" vybuchla Hermiona.

"No tak, no tak, nesmíme být kulturně necitliví, Hermiono," řekl Draco. "Tak jako mají mudlové odlišné tradice od kouzelníků – myslím tím odlišné, ne podřadné - nová profesorka obrany má bezpochyby jiné zvyky, než jsou tvé. Být oblečená podle svých vlastních kulturních zvyklostí z ní těžko dělá barbarku."

"Ona je Irka!"

"Takže?"

"Je oblečená jako... jako... Pokahontas na lovu, nebo něco takového!"

Hermiona náhle šťouchla Rona do ramene. "Přestaň zírat!"

"Za to kluka nemůžeš vinit," zamrmlal si Ron pod vousy.

Hermiona stočila zlostný pohled na všechny tři kluky, kteří byli s ní, a přikývla, když její pohled přejel přes Harryho. "Jistě, že můžu. Měli byste si oba vzít příklad z Harryho. Má lepší způsoby, než vy oba dohromady!"

Byla pravda, že Harry necivěl na Mauru Morrighanovou, natož aby slintal jako někteří z ostatních studentů, kteří vcházeli do síně. Musel si jí všimnout, protože její vzhled byl nepochybně exotický, ale opravdu se k sakru nemohl starat o její vzhled; na to ho ruka začínala až příliš bolet. Jako by mu na několik prstních kloubů stoupl testrál.

Možná měl cestou do hradu obnovit chladící kouzlo nebo ještě líp, použít hůlkové magie tak, aby  svou ruku ochlazoval průběžně.

Jak jednoduchý úder do Piersovy tváře mohl způsobit tolik bolesti, bylo nad Harryho chápání, ale začínal přehodnocovat svůj plán o udržení svého zranění jenom pro sebe. Potřeboval jít do nemocničního křídla, dokonce i když to skončí tím, že madam Pomfreyová informuje jeho otce.

Tak nespravedlivé... kdyby byl v bezvědomí Ron, tak by jeho rodiče možná byli informováni, ale Harry si nemyslel, že by madam Pomfreyová hlásila Ronův malý úraz ruky.

Ale u Harryho, když jeho otec žil na hradě?

Někdy bylo opravdu na nic mít rodiče ve sboru.

"Za prvé," řekl Draco arogantně, "mé vystupování je perfektní, děkuji pěkně. A za druhé, jestliže Harry nezírá, tak je to pravděpodobně proto, že má na mysli důležitější věci. Za chvíli všichni ze Zmijozelu zjistí, že je prefektem."

Hermioniny sevřené rty se okamžitě zvedly do teplého úsměvu. "To bude v pořádku, Harry," řekla a jemně ho poklepala po zápěstí.

Po pravém zápěstí, naneštěstí.

Harry zbledl a škubl s ním pryč. Au...

„Ty jsi opravdu nervózní, kámo?" zeptal se Ron. "No, tak nebuď. Loni jsi několikrát jedl se zmijozelskými a přežils, abys o tom mohl vyprávět.”

„Draco na mě dá pozor." Jenom dobře, že ho jeho přátelé špatně pochopili. Opravdu nechtěl mluvit o tom, co jej přinutilo udeřit Pierse a na druhou stranu, předstírání, že potřebuje ochranu, mělo jen upevnit "bezmocného Harryho", historku, na které Snape s Brumbálem trvali.

Draco se na něj zvláštně podíval, možná proto, že připomínka byla z velké části zbytečná; v okolí nebyl nikdo, kdo by jej slyšel.

"Fajn, uvidíme se po večeři, Harry," řekla Hermiona s nucenou veselostí.

"Dneska spím ve Zmijozelu. Máme naplánováno kolejní setkání a připadalo by mi divné vracet se do Nebelvíru.”

"Oh." Hermiona polkla, ale netrvalo dlouho, než neukojitelná zvědavost překonala její strach o Harryho bezpečnost. "Proč potřebujete kolejní setkání?"

Draco se na ni znechuceně podíval. "Máme řádnou hlavu koleje, proto. Není moje chyba, že Nebelvír sotva ví, co to kolej znamená. Teď se obávám, že nás budete muset omluvit. Zmijozel čeká!"

"Uvidím vás později," zavolal Harry a otočil se, aby dohnal Draca. Tak trochu doufal, že by se mohl vyplížit před slavností - Madam Pomfreyová bude potřebovat pravděpodobně jen pár minut, aby uzdravila jeho ruku – ale teď už se neměl šanci dostat ven. Draco ukazoval svůj prefektský odznak a postaral se o to, aby každý věděl, že Harry má taky jeden. V okamžiku, kdy skončil, byl čas si sednout.

"Prefektové sedmých ročníků samozřejmě se sedmým ročníkem," oznámil Draco, když Harry zamířil ke konci stolu, nejblíže k učitelům. „Tam sedí první ročníky, Harry."

"Myslel jsem, že možná rádi někoho, kdo by je přivítal do Zmijozelu, trošku pokecal--"

"Víš, že to uděláme, až budeme ve společenské místnosti." Když Harry zaváhal, Draco protočil oči. "Mohl bys ukázat trochu respektu zmijozelským tradicím?"

Na to Harry zaznamenal, že je pozoruje Snape, takže si bez dalších protestů sedl mezi Crabba a Goyla. Bylo to jediné volné místo, ale zároveň proklatě špatná volba, jelikož to znamenalo sedět naproti Blaisi Zabinimu.

Zabini, žádné velké překvapení, se choval jako zmetek, dělal jedovaté poznámky o tom, jak by vyloučení mělo natrvalo vyřadit studenty z pozice prefekta. Pak se podíval na Harryho.

"Jsem trochu překvapený, že jsi přijal ten odznak, Pottere."

"Proč bych neměl?"

"Zabral jsi místo Parkinsonové."

"Je mi líto, že je mrtvá," řekl Harry vyrovnaně. "Ale spikla se s Nottem, aby zabila mého bratra, takže sotva asi budu přecitlivělý na její prefektské místo.”

Zabiniho smích zněl odporně. "Takže je to pravda: Nebelvíři jsou natvrdlí jako zdejší zdi. Máš dívčí místo, Pottere. Už to chápeš?"

Draco založil ruce a lehce se na židli zaklonil. "Jaká hanba, když Zmijozelové ví tak málo o historii koleje," řekl nevzrušeně. "Stalo se tak nějak zvykem, že je v každém ročníku od pátého dál chlapecký a dívčí prefekt, samozřejmě, ale není to vytesáno do kamene. Anthony Digglesworth a Stanley Stoveblack byli prefekty společně, od svého pátého ročníku dál, jen před nějakými dvaceti lety. A ani ne před deseti lety, tu byly Nora Spelunkerová a Heidi Heidelburgerová. A mohu uvést spousty dalších příkladů, pokud se stále ještě nechytáš, Zabini. Nebo možná potřebuješ, aby si s tebou o tom promluvil profesor Snape."

Zabini na to nic neřekl, co by také mohl? Všichni v okolí věděli o jeho desetitisících větách. Dávalo smysl, že po tom bude opatrný.

Když začal Zabini mluvit přes stůl s Crabbem, obrátil se Harry ke Goylovi. "Tak jsem se doslechl, že ti v létě opravdu pomohla ta Hermionina cvičení.”

"Čí?"

Harry civěl. "Hermionina."

"Grangerové," opravil ho Draco.

"Oh, tahle." Goyle vypadal, jako by nevěděl, co dělat s rukama, vzhledem k tomu, že tam nebylo nic k jídlu. "Jo."

Jo? Harry to zkusil znovu. "Poslal jsi jí jako poděkování knihu, jak nám řekla."

Goyle pokrčil rameny, jasně zakřiknutý. "Fajn, ráda čte, nebo ne?"

"To ano," řekl Draco. "A vybrals ji dobře, Gregu. Naučila se z ní nejrůznější zastaralá zaklínadla."

"Takže to bylo v pořádku?" Goyle si znepokojeně kousl do spodního rtu. "Je z Nebelvíru-"

"No, Moudrý klobouk nám říkal, že musíme dobře vycházet s ostatními kolejemi. Odvádím svůj díl tím, že se nechávám vidět tady s Harrym. Vidíš?"

Harry polkl, co měl na jazyku, jenom proto, že Draco zúžil oči v zamračení, které bylo až příliš reálné. "Dekorum, Harry. Zastupuješ teď Zmijozel, ne tu sebranku od ostatních stolů."

Kdyby už bylo servírováno jídlo, Harry by po něm nějaké hodil, dekorum nebo ne. Nebo možná ne, protože už při pomyšlení na to se bolest v jeho ruce zhoršila.

"Spolupracuj s Hermionou, jak jen se ti chce," řekl Draco Goylovi a ignoroval Zabiniho odfrknutí. "Je dobrá. Pomohla přes prázdniny i mně."

"Jo? Jak ti pomohla?" odfrknul si Zabini, když se otočil od Goyla. Pravděpodobně celý ten čas poslouchal.

O-ou... Ačkoli, Dracovi to myslelo rychle. Odpověděl na otázku bez narážky na Rhiannon. "Dala mi základy k tomu, abych dohnal studium mudlů. Budu se přidávat k přípravné třídě na O.V.C.E.”

"Studium mudlů!"

"Jistě," řekl Draco klidně. "Chci se stát bystrozorem. Jakým způsobem bych mohl lépe dokázat, že jsem vyrost z toho dětinského manicheistického smýšlení, v němž jsem byl naneštěstí vychováván?"

"Ty jsi kurva zešílel," řekl Zabini. "Jsi čistokrevný kouzelník, ne jeden z těch-"

"Nebudu se hádat s někým, jehož vrcholem obratnosti bylo říkat mi Malfuj," odpálil ho Draco.

Zabini otevřel ústa k odpovědi, ale cokoli se chystal říct, bylo useknuto Moudrým kloboukem, který začal jednu ze svých písní o soudržnosti a bratrství. Harry se ani neobtěžoval poslouchat. Všechno to slyšel už dříve a mimo to, ruka ho bolela jako čert. Chvíli si myslel, že si zlomil jeden článek prstu, ale teď bolest tak sálala, že mu připadalo, jako by si zlomil všechny kosti v ruce.

"Allenhamperová Nella!" zvolala profesorka McGonagallová.

"Zmijozel!"

Ozval se hlasitý pokřik, jenž se rozlehl po celé délce stolu. Ten zvuk Harryho probral z jeho zamyšlení.

Dracovy oči se zúžily, když studoval drobnou zrzavou dívku, která přistoupila ke stolu a nesměle si sedla na samotném jeho konci. "Vypadá jako vychrtlá Weasleyová."

Harry opatrně položil zraněnou ruku na koleno a snažil se ji udržet dokonale nehybnou. Ale, snazší pomyslet, než udělat. Podepřel si pravé zápěstí druhou rukou. "Vypadá to, že si Larissa vzala Nellu na starost," řekl ve snaze se rozptýlit. I když, byla to pravda. Malá druhačka, která byla tak zaujatá Salsou, mávala na nejnovější Zmijozelku, aby si šla sednout k ní. Po krátké nerozhodnosti sklouzla Nella na lavici.

Když Moudrý klobouk zvolal "Havraspár!" na malého chlapce, který vypadal spíš na devět než jedenáct let, naklonil se Draco přes stůl, a zabodl do něj své šedé oči. "Jsi v pořádku?"

"Jo, v pohodě," řekl Harry a zkoušel sebou necukat. Teď už ani nezáleželo na tom, jestli držel ruku nehybně nebo ne. Pulsovala bolestí bez ohledu na to, co dělal.

Draco ztišil hlas. "Vypadáš jako by tě ruce... svědily."

Jejich ukrývání pod stolem mělo zjevně pár nevýhod. "Tím to není," řekl Harry a vzdal to. "Zkouším je udržet nehybné. Já... uh, myslím, že jsem si asi zlomil kost v ruce."

"Žertuješ - oh, nebo asi ne." Draco přejel pohledem celou délku stolu. "Hned jsem zpátky."

Netrvalo dlouho, než se vrátil. “Řekl jsem Jeffriesovi a Zimmeriové, aby to vzali za nás. Pojď se mnou."

Harry poznal jména prefektů zmijozelských šestých ročníků ze setkání ve vlaku. "Kam, že mám s tebou jít?"

"Na ošetřovnu," odseknul Draco.

"Madam Pomfreyouvá tam nemusí být,” řekl Harry a střelil pohledem k hlavnímu stolu. "Není na slavnosti?"

"Tak zazvoníme na zvonek, abychom ji zavolali." Draco si povzdechl. "Copak vám všechno tohle McGonagallová nevysvětlila v prváku?"

Harry zavrtěl hlavou. Ne poprvé ho napadlo, jak by se mu mohly Bradavice jevit, kdyby měl po celou dobu Snapea jako ředitele koleje. Jistě, Snape ho předtím nenáviděl. Zvláštní, myslet teď na to... ale na druhou stranu, lépe by se cítil v Nebelvíru, i když McGonagallová měla jiný styl zacházení se svou kolejí.

"Jenom odskočím k hlavnímu stolu dát vědět Severusovi, kam jdeme."

"Budeme zpátky, než nás začne postrádat," odporoval Harry. "Prostě pojďme."

Draco o tom chvíli přemýšlel a pak pokrčil rameny. "Dobrá."

------------------------------------------------------

Byl tam zvonek, přesně, jak Draco řekl. Téměř okamžitě, jak Draco spustil zvonek, se rozzářil krb a vyšla z něj Madam Pomfreyová, s šaty a zástěrou naškrobenou a tuhou jako obvykle. Harry před rokem nesnášel její panovačnost, ale teď měl takové bolesti, že ji uvítal s radostí.

Napřáhl zraněnou ruku, která už začínala otékat. "Díky, že jste přišla tak rychle. Poranil jsem si ruku."

"Posaďte se sem," řekla a ukázala na postel nejblíže její kanceláři. Použila kouzlo ke vznesení jeho ruky. Připadalo mu, jako by se položila na měkkou podušku sametového vzduchu. Povzdechl úlevou.

"Jak se to stalo?" zeptala se, zatímco hůlkou mávala okolo jeho ruky, s každým mávnutím blíž ke kůži.

"Um..."

"To nepotřebujete vědět," řekl Draco rychle a postoupil blíže k Harrymu.

"Nevěděla jsem, že máte kvalifikaci jako lékouzelník," řekla Pomfreyová. "Kde jste se školil? Nikde? Tak mi laskavě dovolte pokračovat v mé prohlídce. A teď, Pottere, jak se vám to stalo?"

"Někoho jsem udeřil, dobře?"

Lékouzelnice syčivě vydechla. "Pěstní souboj, Pottere? Neměl byste se dostávat do takových lumpáren. Po tom všem, co se stalo minulý rok, jste křehký a-"

"To nejsem!"

"Měla jste vidět toho druhého chlápka," dodal Draco.

"Oh, ticho, oba dva," vyštěkla Pomfreyová. "Teď to bude trochu píchat."

Píchalo, ale jen vteřinu. Když skončila, bolest v jeho ruce zmizela. Protáhl si prsty a zápěstí. "Zdá se trochu ztuhlá-"

“Zlomil jste si dva prstní klouby a natáhl šlachy v zápěstí. Samozřejmě, že se zdá trochu ztuhlá!" Pomfreyová mu zahrozila prstem. "Používejte ji normálně, ale doporučila bych vám se v budoucnosti vyvarovat takových chuligánských činností!"

"Ano, madam," zamumlal Harry. Pak, když si uvědomil, jak nevděčně to znělo, si odkašlal. "Děkuji vám, madam Pomfreyová. Teď je to mnohem lepší."

"To bych předpokládala. Váš otec samozřejmě bude muset být informován--"

"To není nutné-"

"To skutečně není," ozval se hluboký hlas od dveří. Harry se nepotřeboval otočit, aby poznal, kdo to je, ale stejně to udělal. Uviděl Snapea kráčet dál do nemocničního křídla. Perfektní.

"Ale Severusi, ten chlapec se popral!"

"Toho jsem si vědom už hodiny."

Harry polkl a přemýšlel, co tím jeho otec myslel. "Nebylo to nic tak důležitého," vyhrkl. "Skončil jsem s trochu bolavou rukou, to je všechno."

Severus šlehnul pohledem stranou.

"Vše vyléčeno," řekla Pomfreyová. "Jestli máte nějaké otázky, podrobnosti budou zaneseny do jeho studentské složky."

Severus přikývl. "Pak je to v pořádku. Vrátíme se na uvítací slavnost. Děkuji, Poppy."

A to bylo vše? Žádné kázání? Harry seskočil z postele a následoval svého otce a bratra ven do síně. "Jak jsi věděl, kde nás najít, Severusi?" zeptal se Draco.

Harry pomyslel na špionážní zrcátko, které Snape používal ve vlaku, ale ten nápad rychle zavrhl. Hrad by měl být chráněný proti takovýmto věcem; Snape ani nechápal, jak může Pobertův plánek sledovat, co se děje uvnitř hradních zdí.

"Všiml jsem si, že moji synové neočekávaně odešli a Poppy Pomfreyová odešla o pět minut později, což je přesně čas potřebný k cestě do nemocničního křídla. Jsem schopný jednoduché dedukce."

"Co jsi myslel tím, že už jsi věděl o Harryho bitce?" zeptal se Draco.

Harry by ho za to praštil. Pořádně.

"Sotva bych mohl nazvat prostou ránu bitkou. Navíc nevyprovokovanou ránu. Musím říct, že jsi mne překvapil, Harry."

"Promiň," zamumlal Harry. "Ale on... radši nic." Co měl říct? Že po něm Piers vyjel? Taková výmluva zněla blbě i jemu. "Jak to, že to víš?" zeptal se podrážděně.

"Neslyšel jsi to staré přísloví, že otcové mají oči i vzadu? Je to naprostá pravda."

"Tati-"

"Kingsley se o tom zmínil. Byl na nádraží v přestrojení, aby dal pozor na možné problémy. Nikdy bychom nečekali, že by mohly přijít od tebe Harry."

"Promiň," řekl znovu a cítil se ještě bídněji než předtím. Nesnášel pocit, že někoho zklamal.

“Kingsley se o pana Polkinse postaral dříve, než se do toho mohly zaplést mudlovské úřady," dodal Snape. "Harry, budu tě očekávat zítra hned po vyučování ve své kanceláři. Musíme si promluvit."

"Ano, pane. Ehm... tati."

Snape vypadal, jako by chtěl říct ještě něco, ale už dorazili k otevřeným dveřím do Velké síně.

"...kde se zabývala rozvojem komunikace mezi různými typy magických tvorů," rezonoval  Brumbálův hlas. "Jsme velmi potěšeni, že profesorku Morrighanovou můžeme přivítat v Bradavicích!"

Síní se rozlehl potlesk, obohacený o vlčí zavytí.

Zčista jasna ředitel mávl hůlkou nad hlavou. "Profesorce Morrighanové bude projevován všechen respekt, který jí náleží!" zaburácel.

Syčivý zvuk se ozval síní, když několik mladých mužů zvedlo ruce k ústům, ze kterých se jim řinuly ven bublinky.

"Bocalavare," řekl Draco rozjařeně. "Podívejte! Zabini to schytal!"

Stejně jako Ron, zaznamenal Harry, když zamířil ke svému místu.

Hermiona – spolu s pořádným počtem dalších dívek - seděla se založenýma rukama, ale teď vypadala spokojená.

"Děkuji vám, profesore Brumbále, ale jsem schopná se o to postarat sama," řekla Maura Morrighanová s velmi melodickým irským přízvukem. Zvedla vlastní hůlku, která vypadala jako větev, jelikož byla na několika místech pokryta mechem a rašícími lístky, a zrušila kouzlo. Třásně na jejím rukávu se zahoupaly, když mávla hůlkou.

"Je opravdu překrásná," povzdechl si Draco.

"Hm,” řekl Harry. Proč by mu na tom záleželo? Příliš se obával nadcházejícího "rozhovoru" se Snapem, než aby se staral o Mauru Morrighanovou. Záleželo jen na tom, jestli je schopná naučit obranu. Kol a kolem, připadlo mu to nepravděpodobné. Ani nepoužívala pořádnou hůlku!

Když si Harry s Dracem sedli, Snape je minul a pokračoval vzhůru k hlavnímu stolu. Huh. Harry si toho před tím nevšiml, ale teď viděl, že sedí vedle nové učitelky. Vzhledem k tomu, že loni vedle Arona neseděl, nevěděl, jak si to má vyložit.

Brumbál řekl obvyklé varování o Zapovězeném lese a nebezpečí spočívající v pokusech krmit kentaury, načež zatleskal rukama, aby hostina započala. Jídlo vyrašilo na všech stolech. Pečené kuře, hromady šťouchaných brambor se šťávou a nejméně dvanáct různých druhů závitků.

Když si Harry začal nabízet, po Dracově boku se objevila Stephanie Zimmeriová. Stála v pozoru k hlášení: "Deset nových studentů bylo zařazeno do Zmijozelu. Zaznamenala jsem pro tebe jejich jména."

Podala mu pergamen a vrátila se na své místo.

Draco mrkl na seznam. "Žádná jména, která bych znal, až na to, že si myslím, že Nott má nějaké příbuzné, kteří se jmenují Leightonovi. Na seznamu je Amanda Leightonová.”

"Další Nott," pronesl Harry ztěžka. "Úžasné."

“No, je jí jen jedenáct," řekl Draco a zastrčil pergamen do kapsy hábitu, jakmile si jej Harry stačil prohlédnout. "I když, nejsem si jistý, jestli je přímo spřízněná s Theodorem." Obrátil pozornost k Zabinimu. "Tak, o co jsme přišli?"

"Kam jste šli?" odpověděl velmi chladně Zabini.

"Potřeboval jsem na záchod," řekl Harry. "Nemohlo to počkat."

"A potřeboval jsi na to společnost?" rozřehtal se Zabini.

Dobrá, to dokázalo, že nebyl tak všímavý jako Snape. Což bylo dobře, takže nadcházející slova Harrymu pro jednou nevadila. “Nesmím se toulat po hradu o samotě. Ne, když Voldemort prahne po mé krvi."

Byl celkem potěšený, když sebou Zabini při tom jméně trhl.

"Jeho vlastní kolej ho tenhle rok nezradí," přidal Draco. “To bylo naprosto hanebné. "

"Dokonce i na Zmijozely," dodal Harry.

Ups. To nebyl nejlepší způsob, jak to říct. To Harrymu došlo, ještě než Draco zúžil oči.

Ale potom Draco obrátil svou pozornost zpět k Zabinimu. "Řekni nám, co jsme propásli. Tohle není jen žádost. Říkám ti to jako zmijozelský prefekt."

Kupodivu, tohle fungovalo. Draco rozhodně věděl, jak vést členy své koleje. Harry si připomněl, že musí věnovat lepší pozornost jeho metodám. I když možná, že s jeho technikou by byly méně než naprosto neúčinné.

"Morrighanová je zjevně renesanční člověk," řekl Zabini.

"To je tak stará?" zalapal po dechu Harry.

"To znamená, že je expertem v několika různých oborech," řekl Draco netrpělivě. "Které to jsou?"

"Fajn, pro začátek, je plně kvalifikovanou bystrozorkou. Pět let v aktivní službě."

Och. To rozhodně znělo slibně.

"Ale, když Temný Pán padl, opustila ministerstvo a potloukala se od jedné věci k druhé."

Dobrá, možná ne tak slibně.

"Brumbál prohlásil, že by mohla učit formule, lektvary nebo věštění z čísel stejně dobře jako obranu," pokračoval Zabini. "Ale posledních pár let působila v ochraně magických tvorů v Irsku. Znělo to jako práce na mezidruhových jazycích."

"Takže je možná stejně schopná a kvalifikovaná, jako je... oulala."

"To dostalo do problému i mě," řekl Zabini suše. "Dával bych si na to pozor, být tebou."

Harry mohl sotva věřit svým uším; znělo to jako by Draco a Zabini byli zadobře jako dřív. Pravděpodobně to všechno byla jenom přetvářka a každý hoch hrál scénu ve svůj vlastní prospěch. Jen jedna věc byla jistá: Harry opravdu, ale opravdu nerozuměl Zmijozelům.

---------------------------------------------------

Setkání koleje sestávalo ze Zmijozelů, stojících v přesném pořadí, první ročníky vepředu. Snape prošel pravidla a očekávání koleje. Všichni prefekti byli představeni, i ti, kteří sloužili už před rokem, ale samozřejmě, noví studenti je nemohli znát.

K Harryho překvapení, kolej provolala slávu všem svým prefektům, i jemu.

K ještě většímu překvapení, hučeli a pískali, když Snape oznámil, že Ernie a Padma jsou primusem a primuskou. To samozřejmě nebylo tak překvapivé, jako to, že je za to Snape nenapomenul.

"Heslo do vaší společenské místnosti musí být udrženo v přísné důvěrnosti, řekl nakonec Snape. "Běda tomu Zmijozelovi, který by jej sdílel se studentem z jiné koleje. Netoleruji neposlušnost."

Všichni z prvního ročníku vyděšeně vytřeštili oči; dokonce i Zabini se lehce zachvěl.

K Harryho naprostému šoku, si na to Snape klekl na jedno koleno a pokynul nejmladším studentům blíže. "Ale Zmijozel je, jak se brzo naučíte, více než seznam požadavků. Jsme bratrstvo a vy zde najdete mnohé, kteří vám pomohou si zvyknout na vyučování a hradní společenský život. Pokud máte otázky nebo obavy, tak je můžete přednést starším Zmijozelům. Pokud pocítíte, že potřebujete dospělého, jsem k dispozici. Tuto noc začneme vaší orientací v Bradavicích. Jeden z prefektů se s vámi sejde k prodiskutování školních pravidlech a dalších základních informacích, takže když začnete zítřejší hodiny, nebudete se potulovat chodbami ve zmatku."

Začal vyvolávat svěřence; Harrymu byla přidělena Amanda Leightonová.

Poté se Snape posadil do křesla, které obvykle používal, když byl ve společenské místnosti, a překřížil nohu přes nohu.

Za krátkou chvíli studenti zrušili řady. Nejvíce z nich zamířilo do svých pokojů, ale pár se rozhodlo promluvit si s hlavou své koleje.

Prváci se motali okolo a vypadali, že neví, co dělat. Harry s nimi soucítil; pamatoval si své první dny v Bradavicích, kdy všechno bylo nové a zvláštní.

Začal se prodírat k prvákům, ale než se k nim dostal, zaškubala Larissa jeho rukávem. "Harry!"

"Ahoj-"

"Kde je Salsa? Kde je Salsa?"

"Myslím, že nahoře v mém pokoji," pokrčil rameny Harry. "Trochu se toulá, však víš. Ou - věděla jsi, že Draco dostal k narozeninám fretku? Třeba tě nechá hrát si s Loki, když se ho hezky zeptáš."

"Drakouš má fretku?" Larissiny oči zazářily, ale jen na chvilku. "Ale, hadi jsou lepší."

Harry se musel zasmát. Draco nenáviděl, když mu říkali "Drakouši". Proto měl nutkání tento Larissin zvyk podporovat. "Musím si promluvit se svým prvákem," řekl. "Uvidíme se později."

"Budeš tento rok víc ve společenské místnosti?" zeptala se Larissa s nadějí.

"Ano," řekl Harry pevně.

"Salsa taky?"

"Salsa taky."

---------------------------------------------------

Amanda Leightonová spíše našla Harryho, než on ji. "Ty jsi Harry Potter," řekla a napřáhla malou ruku. "Mandy Leightonová."

Vypadala neuvěřitelně mladě. Harry hledal v její tváři jakoukoli podobu s Nottem, ale nic nenašel. Když jí potřásal rukou, přemýšlel, jak by se mohl slušně zeptat na její příbuzné. ‚Jsi sestřenice toho podrazáka, co se mě pokusil předat Voldemortovi?' vypadalo jako ubohý pokus začít, s ohledem na to, že jako prefekt by ji měl pomoci, aby se cítila ve Zmijozelu vítaná.

"Četla jsem o tobě," řekla Amanda, když ji Harry vedl k volnému rohu společenské místnosti. Měl seznam věcí, které s ní chtěl probrat, ale doufal, že nebude potřebovat do něj nahlížet často. Spíše by rád vypadal, jako že to všechno zná.

"Ve Věštci?"

Amanda potřásla hlavou. "Ten je nudný. Byl jsi v mé knize Maličké kouzelnické zázraky."

Oh. "Takže, ty jsi čistokrevná?"

Kdysi by to považoval za hloupou otázku. Teď věděl, že ve Zmijozelu opravdu jsou i mudlorození.

"Smíšené krve," opravila ho. "Jako ty."

Takže možná by jej nemusela chtít zabít, i kdyby se nakonec ukázalo, že je Nottova příbuzná.

"Můj pravý táta zemřel, když jsem byla malá," pokračovala. "Pocházel z mudlovské rodiny. Pak si moje máma vzala Nicholase Leightona a ten mne adoptoval."

Takže navzdory všemu, nebyla s Notty pokrevně příbuzná. Harry věděl, že by se neměl cítit líp, ale cítil se.

"Jako já."

Svraštila čelo. "Myslela jsem, že jak tvoje máma, tak táta, zemřeli, když jsi byl malý."

"Myslel jsem tu část o adopci. Ačkoli, já jsem si nezměnil jméno."

Amanda ztišila hlas. "Ale Snape je ošklivě znějící jméno."

Harry si dovedl vybavit časy, kdy by s ní souhlasil. "Není."

"Ale je."

"Není."

"Je všechno v pořádku, pane Pottere?"

Harry pohlédl na otce, který procházel místností a kontroloval pokrok prefektů s jejich svěřenci. Oslovení jej na chvíli rozhodilo, ale pak se rozhodl, že Snape s ním jednal jako s prefektem spíše než se synem.

"Ano, profesore Snape," odpověděl zodpovědně. "Toto je Amanda Leightonová. Právě mi vyprávěla něco o svém zázemí."

"Mandy, řekla jsem ti," řekla malá dívenka a vypadala podrážděně.

"Potěšení na mé straně, slečno Leightonová," řekl Snape a napřáhl ruku. "Vítejte ve Zmijozelu."

Nesměle jí potřásla, ale nato už Snape vysmekl impozantní figuru a s vlajícím černým pláštěm zamířil k dalším prvákům.

"Hleďte na to, abyste vysvětlil všechny podrobnosti, pane Pottere," upozornil ho Snape, ještě než se pohnul do další části společenské místnosti.

"Vlastně už znám rozvrh a vím, kde jsou různé třídy. Aspoň tedy teoreticky. Theo mi o Bradavicích  hodně vyprávěl."

Harry se snažil, aby nápadně nepolknul. "Ti Leightonovi, ehm?"

"Můj nevlastní otec je bratranec Theova otce. Vídala jsem ho o Vánocích a několikrát v létě, ale... ne letos, samozřejmě."

Protože Nott byl v Azkabanu. Harry polknul. "Byli jste si blízcí?"

Amanda pokrčila rameny. "Nevím. Byl o šest let starší než já a rád se chvástal. Je mi líto, že tě zkoušel dostat k Temnému pánovi. Můj otčím z toho byl opravdu rozrušený."

"On není Zmijozel?"

Amandina ústa se zkroutila, jako by dívka nerozuměla otázce. "Ne, je. A v tom to je."

Takže by bylo naprosto v pořádku ho předat, kdyby byl pouze v Nebelvíru? To tím myslela?

"A říkala jsem ti, že jsi byl v mých dětských knihách. Předat tě Pánovi zla, to by bylo jako vydat Herkula!“

„Nejsem Herkules,“ řekl Harry a pokoušel se nemyslet na své temné síly. „A měla bys mu zkusit říkat Voldemort.“

Neměl by po tobě jít teď, když jsi ve Zmijozelu,“ řekla Amanda, jako by neslyšela, co Harry právě řekl.
„Proč mi neřekneš něco o předmětech, které mají první ročníky a kde očekáváš, že budou?“ navrhl Harry, když viděl, že se dostávají v rozhovoru do slepé uličky. „A co víš o učitelích. Neboj se. Nezopakuji nic z toho, co řekneš, profesoru Snapeovi.“

Amanda naklonila hlavu na stranu a zvědavě se na Harryho podívala. „Adoptoval tě. To jsi s ním vždycky tak formální?“

“Ve třídě nebo při prefektských povinnostech jsem,“ usmál se Harry. „Jinak ne tak moc.“

„Oh. Jasně.“ Amanda začala vyjmenovávat předměty a odpočítávat je na prstech. „Obrana proti černé magii, kouzelné formule, přeměňování, lektvary…“

-----------------------------------------------------

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář