Jdi na obsah Jdi na menu
 


11. kapitola Avada Kedavra 1/2

5. 6. 2010

V minutě, kdy Harry zavřel dveře od ředitelny, málem nahlas zasténal. To by bylo k dramatickému odchodu! Neměl by se pohybovat po chodbách sám a rozhodně se nemohl zeptat Remuse, aby jej doprovodil. Každý věděl, že Lucius Malfoy je dnes v Bradavicích. Pro Remuse Lupina by nemělo být příliš velkým rizikem, být na hradě viděn v ten samý den, ale pokud šlo o Remusův život, Harry nehodlal nic riskovat.

Když už mluvíme o riskování... to by Snapeovi ukázalo, kdyby ignoroval jeho hloupé pravidlo ohledně nechození po chodbách o samotě! Nebylo ho třeba; Harry se o sebe uměl postarat sám.

Odhodlaně přikývl a vydal se k točitému schodišti. .

Byl asi krok od něj, když jej zastavila další myšlenka.

K poražení Pána zla je zapotřebí mazanosti, něčeho, co by si už dávno ovládl, kdybys vyrůstal v mé koleji...

Harry se zastavil a zaskřípal zuby. Proklatě a k čertu. Snape měl pravdu a on to věděl. Prozíravost ohledně nechození o samotě nesloužila k jeho ochraně; byla součástí plánu. Dobrého plánu, se kterým souhlasil.

A skutečnost, že ten plán byl mimořádně otravný, na tom nic nemění. Být naštvaný na svého otce není důvodem ho zhatit.

Nezbylo mu než se otočit a zamířit zpět, odkud právě přišel. Rozhodl se tentokrát neklepat, vrazil do dveří a vkráčel přímo dovnitř.

"Harry?" Remus byl zabořený v křesle a zdálo se, že si drží hlavu v dlaních.

"Nevšímej si mě," procedil Harry skrze zuby. "Jen procházím."

"Počkej." Remus vyskočil. "Myslím, že nerozumíš-"

"Oh, já tomu rozumím." Harryho nosní dírky se rozšířily. "Už jsem se někdy zmínil, že Snape dokáže být trošku panovačný? Nemůžu ani jít sám domů bez porušení jednoho z jeho pravidel, takže jsem přišel použít krb."

"Víš, proč byla ta opatření zavedena-"

"I tak, je mi z nich na nic." Když se Harry natahoval pro letaxový prášek, viděl, že se mu vlastní ruka třese. "Je zázrak, že Snape souhlasil s tím, abych mohl hrát famfrpál. Ale na druhou stranu, zatím nebyly žádné zápasy. Až budou, tak asi bude chtít, aby mě srazil potlouk, jen abychom se drželi krytí.”

"Och, Harry."

"Jen nezněj tak zděšeně," Harry zvedl bradu, uvědomoval si, že napodobuje Dracovu obvyklou nafoukanost. Ačkoli, teď mu to bylo jedno. "Jsem si jistý, že na mysli má jen mé nejlepší zájmy!"

Remus chňapnul po Harryho zápěstí. "Ale to má! Co jiného by znamenalo, že mne požádal, abych si s tebou promluvil? Nemyslím si, že víš, kolik hrdosti Severuse stálo, aby mi přiznal, že potřebuje pomoc se svým synem."

Harry vytrhl své zápěstí z Remusova sevření. "Jsem si jistý, že hodně. Ale ne tolik, jak si myslíš, Remusi. Snape řekl už před celým tímhle... nedorozuměním, že tě nesoudil správně. Cokoli jsi udělal té noci, kdy ministerstvo bylo zničeno... no, pozvedlo tě to o několik stupínků výš v jeho mínění, a to i přesto, že byl dneska zatraceně nepříjemný." Harry přimhouřil oči. "Co jsi vlastně udělal?"

"Nic, co by stálo za zopakování," řekl Remus s napjatým výrazem. "Harry... nebuď příliš tvrdý k svému otci. Má na mysli jen tvé nejlepší zájmy."

Harry si povzdechl. "Já jen... nemůžu uvěřit, že by Severus mohl být tak... tak zatraceně hloupý. To se mu nepodobá."

"Není zvyklý být otcem. Nevyhne se chybám."

"Tohle byla ale sakra chyba!"

"Ale tys k ní přispěl. Severus nemusel uchopit hůlku za špatný konec, kdybys byl ochotný s ním mluvit, když se zeptal."

"Byl jsem ochotný s ním o tom mluvit," řekl Harry. "Prostě jsem jen netušil, že jde o tohle!"

"Mohl ses to dozvědět, kdybys v tom hovoru neodmítl pokračovat."

Harry si povzdechl. "Svěřuje se ti se vším, že?"

"Ne, obvykle, ne. Samozřejmě, že ne. Ale tohle... Harry, tvůj otec se o tebe opravdu bál."

Jo, bál se, že bych mohl být jako ty, pomyslel si Harry. Část z něj věděla, že je nespravedlivý; přeci jen, Snape dal jasně najevo, že by chtěl, aby Harry začal s někým chodit. A když věřil, že je Harry gay, tak to muselo znamenat, že chtěl Harryho povzbudit k chození s nějakým klukem.

Ačkoli fakt, že se o tom mezi tolika slovy ani jednou přímo nezmínil? To mohlo znamenat pouze jednu věc: Někde uvnitř Snape opravdu nesnášel tu myšlenku, přestože byl ochotný ji tolerovat.

"Rád jsem tě viděl, Remusi," řekl Harry a zkoušel tentokrát rozhovor ukončit o něco přátelštěji. "Dávej na sebe pozor, jo? Když jsem slyšel, že se Dracova máma vzdálila na kontinent, myslel jsem si, že to pro tebe bude dobré. Když není na blízku, nemůže si všimnout, že je na tobě něco zvláštního. Což mi připomíná - Draco vylétne z kůže, jestli zjistí, že jsem tě viděl a nezeptal se na jeho mámu. A věř mi, Draco ví, jak někomu udělat svými scénami ze života peklo. Takže... nějaké novinky?"

"Narcissa mistrně ovládá umění nesdělit naprosto nic, přestože mi posílá sovu každých čtrnáct dní. Můžu ti říct všechno o nejnovějších módních novinkách v dámském oblékání, ale jak se doopravdy má?" Remus potřásl hlavou.

"Myslíš, že má podezření, že nejsi sám sebou?"

Remus pokrčil rameny. "Nevím. V tom případě by byla lepší otázka, proč mě neudala."

Harry neměl ponětí. Ale to bylo jen dobře. Narcissa Malfoyová byla žena, která zabila svého vlastního příbuzného, aby její syn mohl zdědit peníze. Harry opravdu netoužil po tom, aby byl schopný myslet jako takový člověk.

"Ještě jedna věc," řekl Harry a odkašlal si. Nebyl si jistý, jak s tím na světlo, tak se tím raději příliš nezabýval. Tak jako tak na tom nezáleželo, když byl Remus nedosažitelný; pro Harryho Pottera nebylo přípustné posílat sovy Luciusovi Malfoyovi.

Ale teď, když byl Remus na hradě, Harrymu došly výmluvy.

"Hm... možná by ses na to měl posadit."

Remus zapadl do židle a zmateně na něj pohlédl. "Harry?"

"Objevil jsem zrcadlo," vyhrkl Harry. "Bylo rozbité, ale podařilo se mi ho zase zprovoznit. Hm, funguje jenom pro mě, ale není tu důvod, proč by ses nemohl připojit, kdybys chtěl. Jo, jasně, že bys chtěl. Vím, jak dobře jsi vycházel se Siriusem."

"Siriusem?"

Eh, Harry ještě neřekl tu nejdůležitější část. "Jo. Zrcadlo tě nechá hovořit s mrtvými. Nazývá se Zrcadlo všech duší. Hodně jsem poslední dobou mluvit se Siriusem."

Remusova tvář zbledla. "Žertuješ." Dříve, než mohl Harry odpovědět, promluvil znovu. "Ne, samozřejmě, že nežertuješ. Jak bys mohl, o něčem takovém."

"Nemůžeš vyzradit, že zpodobňuješ Malfoye," varoval ho Harry. "Nedaleko od místa, kde je Sirius, jsou Smrtijedi a Snape se obává, že nejsem jediný člověk, který má nějakým způsobem spojení s tím místem. Po pravdě, nemůžu ani mluvit se svými rodiči, jelikož Voldemort na ně seslal kletbu, aby nemohli přijít na mé volání. Takže Siriusovi neříkám nic, co by mohlo být považováno za věc Řádu."

Remus se hluboce nadechl a vydechl, velmi pomalu. "Já... vůbec nevím, co říct."

"Siriusovi?"

"O ničem z toho."

"Ty s ním nechceš znovu mluvit?"

"Ano, chci." Remusova tvář, jak si Harry všiml, byla stále velmi bledá. "Ale bylo obtížné, nachystat tenhle "volný čas", abych tu byl dnes sám sebou, Harry. Setkání školní rady mi dalo perfektní krytí, ale po pravdě jsem tu zůstal déle, než bych měl. Ty-víš-kdo mne v současnosti považuje za svou pravou ruku. Jsem vždy dostupný k jeho službám a na jeho volání."

"Vyklouzni uprostřed noci z panství a přijď do Snapeových komnat," navrhl Harry. "Voldemort se to nikdy nedoví."

"Často mé sídlo navštěvuje. Nedá se říct, jaký typ kouzel na ně uvalil. Nebyl bych překvapený, kdyby sledoval mé příchody a odchody."
Harry ztuhl. "Co jestli uvalil kouzlo na tebe?"

"Velmi dobrá úvaha, Harry. Albus to důkladně zkontroloval, když jsme si po setkání rady vyměňovali urážky. Ale těžko můžu chtít, aby zkontroloval sídlo."

"Ty a Brumbál jste si vyměňovali urážky?"

"Brumbál s Luciusem, ano.”

"Och. Jasně."

"Nevím, kdy budu moct mluvit se Siriusem, Harry," řekl s upřímnou lítostí Remus. "Ale rád bych k tomu dostal příležitost. Strašně rád."

"Schovám pro tebe střípek."

"Prosím?"

Harry mávl rukou a přistoupil blíž k ohni. "Vysvětlím to, až k tomu dojde. Díky, že jsi přišel na kus řeči, Remusi."

"Nebuď příliš tvrdý na svého otce-"

"Budu se snažit," řekl suše Harry a při těch slovech hodil prášek do krbu. "Domov Harryho Pottera!"

---------------------------------------------------


Snape tam nebyl, ale to dávalo smysl. Když se Harry podíval na hodinky, viděl, že je stále hodina etiky. Překvapilo ho to, řekl by, že rozhovorem s Remusem strávil více času.

Chvíli uvažoval, jaký etický přístup by si tahle situace mohla žádat.

Pak si dlouze a hlasitě povzdechl. Snape byl opravdu mimo. Bláznivě mimo, ale nechtěl tím  Harrymu ublížit. Vlastně mohl zamýšlet opak, a jestli pro něj bylo těžké nadhodit problém sexuality, tak Harry uznával, že to není příliš těžké pochopit. Stačilo pomyslet, jakému zneužívání byl Snape vystavěn rukama svého vlastního otce.

Dobře tedy, fajn. Harrymu se nelíbilo, že ho otec špatně pochopil, ale rozhodl se porvat se s tím jako dospělý.

Klekl si před krb a objednal oběd pro dva. Ignoroval přitom dětinské nutkání, aby objednal něco, co Snape nemá rád. Cokoli, co bude podáváno ve Velké síni, bude vyhovovat.

Nicméně by Harryho nepotěšilo, kdyby Snape šel na oběd do Velké síně. I když, to by neměl udělat. Věděl, že musí mluvit s Harrym, a rozhodně mu bylo známo, že Harry nemá šanci dostat se z ředitelny do Velké síně, aniž by porušil pravidlo o nechození o samotě. Fajn, ledaže by si Snape myslel, že Harry počká, dokud ho tam nebude moct doprovodit Brumbál-

Harry toho nechal a praštil sebou na pohovku. V očích cítil zvláštní pálení. Neplakal nebo si alespoň nemyslel, že pláče. Musel v nich mít smítko prachu nebo něco podobného, protože neměl žádný důvod k pláči.

O moc přece nešlo, jestli si Snape myslel, že je gay, ne?


---------------------------------------------------


Ve chvíli, kdy Harry uslyšel klapnutí kliky, už měl sám sebe pod kontrolou. Pomohlo i to, že si omyl tvář. No, trochu.

Stál za stolem, hůlku vytaženou kvůli Snapeovým pravidlům, a bezhůlkovým zaklínadlem ohříval  rosbíf, který tu ležel už dobrých deset minut. Neotočil se, aby otce pozdravil. Upřímně, nebyl by si jistý, co vlastně říct.

Ten problém se vyřešil sám.

"Prostřeno pro dva? No, to ti děkuji, Harry," řekl Draco hlasem, ze kterého odkapávalo pohrdání.

Harry se otočil, aby se podíval na otce a jeho předsevzetí chovat se jako dospělý zmizelo. "Co to do tebe vjelo, přivést ho s sebou?"

"Je součástí rodiny," řekl Snape vyrovnaným hlasem. "Jaký byl rozhovor s Lupinem?"

"Poučný," odsekl Harry. Takže se očekávalo, že bude probírat svou předpokládanou homosexualitu před Dracem, ano?

"Tohle je náhodou taky můj domov," zaprskal Draco. "Ale nemávej hůlkou, odejdu, jestli to potřebuješ. Jen mi řekni, ptal ses na moji matku?"

"Jo, jasně, že jsem se ptal na tvoji matku!" Harry zaskřípal zuby a každou vteřinou se stával podrážděnějším. "Po pravdě, na nic jiného nemyslím. Remus a já jsme nemluvili o ničem jiném, než o tvé matce, od začátku do konce, protože ona je to jediné, na čem nám oběma záleží!"

"Co se s tebou zatraceně stalo?" zeptal se Draco a přistoupil k Harrymu. "Pohádal ses se svým vlkodlakem nebo něco takového?"

"Jak bych mohl? Byli jsme příliš zaměstnáni opěvováním tvé matky!"

"Opěvováním!" Dracovy oči zajiskřily. "Snažíš se mi tu říct, že je do ní zamiloval? Proto asi opustila zemi, protože od ní nemohl udržet své nechutné pracky, a on není její manžel a ona to poznala, poznala, že je to nějaká příšerná nelidská stvůra, která nad ní slintá-"

"Pro smilování boží! On je gay, Draco! Remus Lupin je gay!"

"Vidím, že jste se ve vašem rozhovoru někam dostali," zamumlal Snape.

"Ano, ne díky tobě," téměř zavrčel Harry.

"Co s tím má co dělat táta?"

"Oh, jen to, že chce, abych taky vyšel na světlo!"

"Vyšel kam?"

Harry protočil oči. "Vyšel na světlo jako gay, Draco."

Draco vyprskl smíchy. "Co? Proč? Ty nejsi gay!"

Konečně někdo s mozkem v hlavě, pomyslel si zlomyslně Harry, když se otočil ke svému otci. "To je pravda, nejsem! Nejsem ani trochu a rád bych věděl, na co sis myslel, že si hraješ, když jsi dostal  ten debilní nápad a podal si to Remusovi jako pravdu!"

Draco se okamžitě přestal smát. "Ty to myslíš vážně? Severus opravdu věřil, že jsi gay?"

Harry překřížil ruce a rázně přikývl.

"Mohl jsem ti říct, že není," řekl Draco otci.

"Jak to víš, že není?"

"Jsem v tomhle pokoji, pokud to nevíš!" řekl Harry důrazně.

"Upřímně, zníš jako bys byl v zapření. Což mě nepřekvapuje, ne po tom, jak jsi reagoval, když jsem onu věc zmínil."

"Podívej, myslel jsem, že jsi mluvil o něčem jiném-"

"Nech svého bratra odpovědět na otázku."

Draco se pochechtával, očividně mu znovu došla směšnost celé situace. Ne, že by na tom Harry viděl něco alespoň vzdáleně zábavného.

"Vím to, protože Harry má rád holky, Severusi. Pro Merlina, chodil s tou havraspárskou chytačkou a pozval jednu z Patilových holek na vánoční ples. Mimo to, nemůžu ti ani říct, kolikrát jsme ponocovali a mluvili o holkách. Měl bys vidět, jak se pýřil, když jsem mu řekl, jak po něm jdou zmijozelky."

Harry se zakabonil. “Och, ale to nic neznamená, Draco. Snape si tu myslí, že se kryju!"

"Kryješ?"

"Hraju to! Předstírám, že jsem na holky, protože on si myslí, že je něco špatného na tom, být na kluky!"

"Nemyslím si to," přerušil je Snape.

Určitě.

"A když jsem předpokládal, že se kryješ, bylo to proto, že jsi mi to řekl. Řekl jsi, že musíš být ten typ člověka, kterého by kouzelnický svět mohl respektovat."

"Ha!" zakřičel Harry. "Ty si myslíš, že gayové si nezaslouží respekt!"

"To si nemyslím. Jen mi připadalo, že si to myslíš ty. A kdo by tě za to mohl vinit, když jediný tvůj příklad byl spolubydlící tvého bratrance?"

Draco se postavil mezi ně. "Tohle dovedu vyřešit. Existuje velmi jednoduchý způsob, jak prokázat, že Harry není gay, Severusi."

"Jaký?" zeptali se Harry se Snapem zároveň a oba stočili přimhouřené oči na Draca.

"Fajn... třeba skutečnost, že se mnou bydlel skoro celý rok v jednom pokoji." Draco se zeširoka usmál a jeho oči se zablýskly. "Zamysli se nad tím. Viděl mne ve stavu deshabillé vícekrát, než bych mohl spočítat. A my všichni víme, že jsem k smrti úchvatný. Kdyby byl Harry gay, nikdy bychom se nemohli stát bratry. Moc věcí by tomu stálo v cestě, rozumíš? Ve skutečnosti, už by dávno musel podniknout první krok.”

Harryho vztek nezmizel úplně, ale najednou jej tam bylo míň a byl... rozmačkaný, pomyslel si Harry, zatímco se zkoušel nekřenit. "Už ti někdo řekl, jak umíš být domýšlivý?"

Draco zvedl obočí. "Dobrá, přitahuji tě?"

"Jasně, že ne!"

"Ani trošku?"

"Ne!"

"Případ uzavřen," oznámil Draco. "Nemá v těle jedinou homosexuální buňku."

Harry si nebyl jistý, proč se hádá, když Draco byl na jeho straně, ale jeho logika byla tak směšná, že si Harry nemohl pomoct. "Hermiona je na kluky a stejně ji nepřitahuješ."

"Och, myslím, že bych ji dokázal vemluvit do něčeho zajímavého," zamumlal Draco. "Podle způsobu, jakým se na mě dívá, můžu říct, že není zcela imunní vůči té možnosti. Ale to je teď úplně mimo mísu, protože mám Rhiannon."

"Jsi nemožný."

"Můžeme jíst?" zeptal se Snape a jeho hlas zněl pro jednou chabě. Dobře. Třeba mu konečně docházelo, že tentokrát v tom uvázl. Až po kolena.

"Vypadá to, že vy dva byste měli," řekl Draco. "A zřejmě máte věci k prodiskutování, takže stůl pro dva je akorát."

"Oh, jen zůstaň. Teď už víš všechno-" Harry polkl. "Myslím tím, že už víš příliš. Ten kousek o Remusovi... vlastně jsem to neměl nikomu říct. Prostě mi to vyklouzlo."

"Snaž se, aby ti to ‚nevyklouzlo' znovu," řekl přísně Snape. "Už tak jsem Lupina v této věci požádal o velkou službu."

"Myslíš tím, že mi to nechtěl říct?" To trochu bolelo.

"Považuje to za velmi soukromou záležitost a raději by o tom nemluvil s nikým. Zůstáváš, Draco?"

"Nevím. Mám?" Položil tu otázku Harrymu, i když na ni Harry právě odpověděl. Třeba se potřeboval cítit skutečně vítaný.

"Ano, zůstáváš. Chceš to, co máme my?"

Draco s jistými pochybnostmi hodil pohled na jejich rostbíf a yorkširský puding. "Cokoli vhodného, myslím."

Harry se snažil necítit nepříjemně, když si sedal naproti otci, ale bylo to stále čerstvé. Stále mohl sotva uvěřit, že si Snape myslel, že je gay, když Harry nikdy o klukovi takovým způsobem nepřemýšlel. "Nemyslíš si pořád, že jsem v zapření, že ne?"

Severus si solil hovězí, ačkoli ho ještě neochutnal, což dokazovalo, jak mimo se musí cítit. "Nevím, co si o tom v tuto chvíli myslet."

Skvěle.

No, alespoň to bylo upřímné.

"Proč nezačneš tím, jak jsi dostal ten bláznivý nápad. Jen protože jsem se usmíval na Rogera a neměl rád prsa?"

"Ne, ne jenom takhle," zamumlal Snape, zvedl ruku a protřel si spánek.  "Jsi si opravdu jistý, že znáš své preference?"

"Ano, jsem si jistý."

"Jak jistý?"

Ach bože, už zase budou mít řeč ohledně tužeb. A tentokrát opravdu nemohl odmítnout. Ne po tom, co se stalo minule.

Harry si odkašlal. "Fajn, ty jsi ten, co řekl, že jsem normální mladý muž. Opravdu jsem. Včetně... é..." Cítil se, že brunátně rudne a pevně zavřel oči. "É, víš, všech normálních věcí. Myslím na věci a... a... já... hmm... no, jsou tu ty touhy a když... um..."

"Myslím, že máš na mysli uvolňování napětí," zamumlal Snape.

Harry nikdy v životě nebyl tak vděčný za dekorum. "Jo. Uvolňování napětí. To je to. A je to myšlení na holky, které mi způsobuje... ehm, napětí."

"Nikdy jsi nemyslel na chlapce, když jsi ..." Snape udělal neurčité gesto.

Harry si odfrknul a otevřel oči, aby se podíval přímo na svého otce. "Ne, nemyslel. A co víc, ani mě nikdy nenapadlo myslet na kluky, když... však víš."

"Uvědomuješ si, Harry, že masturbace není slušným tématem při večeři," řekl Draco, když se přenesl zpět.

"Jako bys nedělal to samé." Harry si skoro znovu odfrkl a napadlo ho, jak to mohl Draco zvládnout za hlasitého zpěvu opery.

"Ale nemluvím o tom při jídle."

"Taky bych o tom nemluvil, kdyby táta nedostal tak zatraceně blbý nápad."

Severus si povzdechl a promnul si kořen nosu.

"Accio lektvar proti bolesti hlavy," řekl okamžitě Draco a kmitl hůlkou. "Tady máš, Severusi."

"A ty tvrdíš, že já hraju hodného syna," zamumlal Harry.

"Dost. Nedokážu řešit sourozeneckou rivalitou, ne právě teď. Ne spolu se vším tím ostatním." S tím Snape vypil lektvar a povzdechl si úlevou.

Tác grilovaných ryb na kopečkách načechrané, jantarově zbarvené rýže se objevil na stole. Draco pokýval v jasném souhlasu, odsunul si židli a dosti okázale rozprostřel plátěný ubrousek na svůj klín. "Můžeme?"

Namísto stěžování si, že je otravné mít za bratra nafoukaného blbečka, začal Harry krájet své maso. Nechal uběhnout několik minut, než se vrátil k předmětu, který měl pořád na mysli. Nakonec už to čekání nemohl vydržet. "Tak? Kdy jsi dostal ten praštěný nápad, že bych mohl být gay?"

Snape ihned odložil vidličku na stůl. "To podezření postupně zesílilo a nepřipadalo mi hloupé."

"Kdy vzniklo?"

"Předpokládám, že jsem o tom začal přemýšlet minulý rok, když Lupin přísahal na svůj nedostatek  zájmu o Narcissu. Najednou mi došlo, žes po celý dlouhý rok projevoval podobný nedostatek zájmu o druhé pohlaví."

"Protože jsem samozřejmě neměl loni nic jiného na práci. Můj dům vůbec nebyl rozdrcen, v žádném případě jsem neztratil svou magii ani jsem nebyl unesen, mučen a oslepen ani jsem nedostal otce a bratra, které jsem nikdy neočekával ani jsem neskončil ve Zmijozelu, když na to přijde-"

"Přiznávám, loňský rok byl rozhodně jako žádný jiný," řekl tiše Snape. "Ale pořád, ten stav mi připadal zvláštní. A potom, když jsi byl zcela zřejmě rozčílený Dracem, který si našel přítelkyni a  vůbec tě nezaujala dvojitá schůzka, kterou navrhl-" pokrčil rameny Snape.

"Válka je pro mě přednější a myslel jsem, že Draco by měl cítit to samé. A stejně, proč bych měl proto, že jsem měl pochybnosti o Rhiannon, být gayem? To nedává smysl!"

"Dává, pokud by ses hluboce styděl za to, že jsi přitahován muži. Přál by sis být jako Draco, ale nemohl bys, tak bys obrátil svou špatnou náladu na něj. Dávalo to více smyslu, čím déle jsem o tom přemýšlel, zvláště po tom, kdy jsem potkal pana Polkisse. Zcela jasně způsobil, že jsi byl nesvůj."

"Ne, protože je gay-"

"Nelži mi," řekl Snape vážně. "Viděl jsem, jak jsi reagoval, když navrhl nějaký typ vztahu. Měl jsi husí kůži."

"Protože je nechutný tyran, který pomáhal Dudleymu po mně slídit a mlátit mne. Před léty, jo, ale vidět jej znovu to všechno přineslo zpět."

"Oh."

"Ano, oh," řekl Harry opovržlivě. "Věř mi, Piers by mi působil husí kůži dokonce i kdybych byl gay. Což nejsem. Což bys zjistil, kdyby ses jednoduše zeptal."

Snape mu věnoval bližší pohled. "Snažil jsem se tu záležitost nadhodit během léta. Připadalo mi, že  potvrzuješ mé domněnky a že jsi rozhodnutý žít bez jakýchkoli milostných vztahů, protože ses styděl za svou orientaci a přál sis to udržet v tajnosti."

"Milostné vztahy." Harry se ušklíbl. "Jo, nechci žádný. V tom máš pravdu. Musím zůstat soustředěný na válku, ne házet zamilované oči na nějakou holku. Říkal jsem ti to, znovu a znovu, čistě a jasně."

"Řekl jsi, že nemůžeš mít to, co chceš, že by to nebylo správné."

Ou. Harry hádal, že to opravdu mohlo být pochopeno dvěma způsoby. I když na tom nezáleželo. Snape byl stále zodpovědný za toto nedorozumění.

"Podívej, opravdový problém je v tom, že kdykoli jsi se mnou zkusil mluvit, používal jsi slova tak neutrální, že to, cos opravdu mínil, se vytratilo. Jako ‚zájem o lásku.' Nebo ‚milostný vztah.' Proč neříkáš ‚kluk' když myslíš ‚kluk'?'"

Sval v Severusově tváři se napjal. "Protože jsi byl s celou věcí tak očividně nesvůj. Zkoušel jsem respektovat tvé city."

"To si nemyslím." Harry se pokusil sníst další sousto, ale vzdal to jako marný úkol. Nebyl hladový. "Tím se vracíme zpátky k tomu, proč jsi mě podstrčil Remusovi-"

"Podstrčil!"

"Nemáš rád homosexuály a sotva ses se mnou o tom mohl bavit, což vysvětluje, proč jsem nikdy neměl ponětí, co jsi pojal za představu."

"Mně nevadí gayové, Harry."

"Jasně, že ne. Vždycky jsi měl problém s Remusem."

Snape zaskřípal zuby. "Můj problém s Lupinem je minulostí. Nyní s ním žádný ‚problém' nemám."

Ano, měl a Harry to nesnášel. "Což vysvětluje, proč jsi k němu byl tak odporný ani ne před dvěma hodinami-"

Snapeovy rysy praskaly napětím. Otevřel ústa k odpovědi, zavřel je a konečně řekl podrážděným tónem. "To bylo něco jiného."

"Bylo to pohrdání a ty to víš."

"Ne." Snapeovy vlasy se zavlnily, když zatřásl hlavou. "Ne, Harry. To bylo... každopádně, nebylo to záměrné. Spíše instinktivní."

"Jo, protože nesnášíš gaye!"

"To tedy rozhodně ne."

To už Snape zvýšil hlas, ale Harryho to nezajímalo. "Ano, nesnášíš je. Proč bys jinak byl dneska tak hrubý?"

"Raději bych nerozebíral své důvody."

Harry znovu zavrčel. Zdálo se, že si pěstuje nový zvyk. "Raději bych nerozebíral své sexuální představy, tati, ale nedals mi na výběr. Tak ven s tím!"

Překvapivě to zabralo.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář